بلاگ

لوله سیاه و گالوانیزه

لوله فولادی

لوله های فولادی کاربرد های فراوانی در صنعت ساختمان و دیگر صنعت ها دارند.همچنین از لوله های فولادی برای انتقال آب،گاز و سیالاتی نظیر نفت ،گازوییل استفاده می کنند.لوله های فولادی به دو شاخه کلی طبقه بندی می شوند که عبارتند از:

 1. لوله سیاه
 2. لوله گالوانیزه
لوله سیاه

لوله های سیاه که از فولاد تشکیل شده اند بصورت خام بوده و از هیچ پوششی در آن ها استفاده نشده است .خود این لوله ها به دو روش درز دار و بدون درزلوله مانیسمان و درزدار(مانیسمان) تولید می گردند.

لوله درزدار:

از این نوع لوله ها برای انتقال سیالات و تولید پروفیل های قوطی و سازه های مصنوعی استفاده می شود.

لوله بدون درز:

از این نوع لوله برای انتقال گاز و در تاسیسات پالایشگاه ها و نیروگاه ها و در ساخت مخازن تحت فشار استفاده می شود.

کارخانه تولید لوله فولادی

تولید این لوله ها در کشورمان بصورت بومی سازی می باشد . بخش عمده نیاز لوله کشور توسط کارخانجات داخلی تولید می گردد.

لوله گالوانیزه 

این لوله ها که از جنس فولاد می باشد توسط یک لایه فلز روی آبکاری شده و پوشش یافته است تا مقاومت آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی و پوسیدگی بالا رود.از این نوع لوله ها بیشتر در آبرسانی و موتور خانه های ساختمان ها و در مصارف آب گرم منازل استفاده می شود.

لوله گالوانیزه در حال حاضر مصرف پایینی دارد و بیشتر در موتور خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.هرچند که اتصالات لوله گالوانیزه در لوله کشی آب ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله های سیاه به روش های مختلفی تولید می گردند که به آن ها اشاره می کنیم:
 1. لوله های بدون درز (مانیسمان)
 2. لوله های درز دار
 3. اسپیرال
 4. گوشتدار
 5. جدار چاهی
 6. داربستی
 7. لوله های ساختمانی
 8. لوله استیل
لوله های گالوانیزه:

این لوله ها به دو روش کلی تولید می شوند که به آن ها اشاره می کنیم:

 1. گالوانیزه کردن لوله ها به روش گرم : در این روش لوله های فولادی در وان مذاب روی ،قوطه ور می شوند و پس از قوطه ور شدن به لوله ها حرارت داده می شود
 2. گالوانیزه کردن لوله ها به روش سرد: در این روش نمک های روی با محلول آب ،الکترولیز شده و سپس لوله گالوانیزه سرد می شود.

روش تولید لوله اسپیرال

یکی از روش های تولید لوله فولادی روش اسپیرال می باشد.در این روش لوله ها بصورت مارپیچ از ورق ها با ضخامت مختلف تولید می شوند.این لوله ها بیشتر در صنعت گاز و نفت بخاطر انعطاف پذیری مناسب و خواص مکانیکی خوب و مقرون به صرفه بودن مورد استفاده قرار می گیرد.لوله های اسپیرال در سایز های ۵ الی ۱۲۰ اینچ بصورت رول تولید می شوند.

لوله سیاه بدون درز

لوله های سیاه بدون درز انواع مختلفی دارد و عبارتند از رده ۲۰ ،مانیسمان رده ۴۰ و رده ۸۰ که مربوط به ضخامت لوله های مانیسمان اشاره دارد.لوله مانیسمان رده ۲۰ کمترین ضخامت را داشته و به ترتیب ضخامت لوله ها اضافه می شود.

لوله مانیسمان رده ۲۰ بیشتر برای مصارف سیستم گازرسانی ساختمان ها استفاده می شود.لوله مانیسمان رده ۴۰ برای مصارف سیستم آتش نشانی که نیاز به فشار بالا است مورد استفاده قرار می گیرند و می توانند فشار کاری بالاتری را تحمل کنند.

لوله های مانیسمان رده ۸۰ بیشتر برای مصارف صنعتی و پتروشیمی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله های سیاه درزدار 

لوله های سیاه درزدار که در انواع مختلفی استفاده می شود و به ضخامت های گوناگون تولید می شود یکی دیگر از انواع لوله های سیاه می باشد.این لوله ها قیمت پایین تری نسبت به لوله های مانیسمان داشته و نحوه تولید راحتتری داشته بخاطر همین موضوع هزینه پایین تری نسبت به لوله های مانیسمان دارد.

لوله های سیاه درزدار بر دو نوع کلی سبک و سنگین تولید و عرضه می گردد.لوله های سیاه درزدار API که توسط شرکت های مختلف داخلی تولید می گردد ، مورد تایید شرکت گاز می باشد و از این لوله ها می توان برای مصارف گاز رسانی منازل و ساختمان استفاده کرد.

لوله های API درزدار در هنگام جوشکاری از درز و زوار آن ها باز نشده و بدون نشتی می تواند به کار خود ادامه دهد. 

اسپیرال: به تکنولوژی بکار رفته در درز جوش لوله فولادی گفته می شود.
برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن