بلاگ

آبگرم بهداشتی ساختمان

هدف اصلی از تامین آبگرم بهداشتی ساختمان ها،استفاده از آن برای شستوشوی بدن و ظروف در سرویس ،حمام و آشپزخانه می باشد.

تهیه آبگرم بهداشتی به وسیله آبگرمکن ها

سال هاست که تهیه آبگرم بهداشتی در منازل و ساختمان ها به منظور راحتی و آسایش ساکنین انجام می شود،این آبگرم ها به وسیله آبگرمکن ها گرم شده و در منازل مورد استفاده قرار می گیرد.آبگرمکن ها به دو صورت کلی موجود هستند که عبارتند از:

 1. آبگرمکن های مستقیم
 2. آبگرمکن های غیرمستقیم
آبگرمکن های مستقیم

این روش سنتی ترین روش گرم کردن آب بهداشتی منازل می باشد.در این روش آبگرمکن ها به وسیله سوختن مواد سوختی ،آبگرم را وارد سیستم لوله کشی آبگرم ساختمان می کند.این آبگرمکن ها به وسیله مواد سوختی مختلفی کار می کنند که عبارتند از نفت ،گاز، زغال سنگ،گازوئیل و در گذشته ها نیز از چوب استفاده می شده است.

در حال حاضر نیز آبگرمکن های الکتریکی وجود دارد، آبگرمکن ها انرژی حاصل از مواد سوختی را به انرژی حرارتی تبدیل کرده و انرژی حرارتی را به آب انتقال می دهند و آب را گرم می کنند.آبگرمکن ها مستقیم راندمان کمتری دارند و مصرف انرژی آن ها زیاد است.

آبگرمکن های غیر مستقیم

با گسترش علم تاسیسات و مکانیک سیالات ،استفاده از سیستم های گرمایش مرکزی در ساختمان ها رواج پیدا کرد.این سیستم علاوه بر تامین آبگرم مصرفی ساختمان ،وظیفه گرم کردن محیط ساختمان ها را نیز برعهده دارد.

این سیستم هم آبگرم مصرفی ساختمان را به صورت پیوسته تامین می کند و هم در هوای سرد ،آبگرم رادیاتور ها و گرم کن های حمام و اتاق ها و … را تامین می کند. در این سیستم ،آب، توسط دیگ یا مولد حرارتی ،داغ شده و وارد لوله کشی ساختمان ها می شوند،در این آبگرمکن ها منبع انرژی معمولا در مکان دیگری قرار دارد که معمولاً در موتور خانه ها می باشد. 

بهتر است لوله های نزدیک مبدل های حرارتی را از لوله های فولادی استفاده کنیم و بقیه قسمت های موتور خانه را از لوله های پنج لایه می توانیم استفاده کنیم.

تاثیر عایق بندی در مصرف انرژی

برای جلوگیری از اتلاف انرژی گرمایی ،میتوانیم منبع حرارتی را عایق کاری کنیم و همچنین می توانیم مسیر لوله ها را عایق کاری کنیم تا از هدر رفت انرژی جلوگیری کنیم.هر چقدر منبع را ایزوله کنیم به همان اندازه می توانیم در نگه داشتن گرمای آب موفق باشیم.

لوله های پنج لایه به علت داشتن ۵ لایه ترکیبی از پلیمر و فلز ،خود یک عایق حرارتی بحساب می آیند.البته برای اینکه بتوانیم حرارت آب را از دست ندهیم یا به عبارتی کمترین پرت انرژی را داشته باشیم ، می توانیم لوله های آبگرم را با فوم های لوله ای الاستومری عایق بندی کنیم.

تاثیر آب گرم بر لوله ها

لوله هایی که آب داغ را از خود عبور می دهند،بیشتر در معرض رسوب گیری می باشند.یکی از علت های اینکه مسیر آب گرم با افت فشار روبرو می شود، رسوب گیری لوله ها می باشدآب گرم بیشترین اختلال را با اکسیژن دارند به همین منطور خردگی زیاد شده و همچنین آب گرم شده ناخالصی آب را جدا کرده و در سطوح لوله ها ته نشین می شود ، به همین منظور لوله هایی که آب گرم را عبور می دهند ،بیشتر در معرض رسوب هستند.

گرفتگی لوله بر اثر رسوب
گرفتگی لوله بر اثر رسوب

بهترین لوله مصرفی در مسیر آبگرم

بهترین لوله های آب گرم  در مسیر آب گرم ،لوله های ۵ لایه ترکیبی می باشد و بعد از این لوله ها ،لوله های سفید تک لایه می تواند گزینه خوبی باشد.لوله های فوق به علت پلیمری بودن آن ها و سطح صیقلی که دارند ،کمترین رسوب را گرفته و مقاومت زیادی در برابر پوسیدگی دارند.

شما عزیزان جهت خرید لوله و اتصالات پلیمری تک لایه و پنج لایه می توانید با تیم آب‌نشان تماس گرفته و استعلام قیمت را از ما بگیرید.در ضمن تمامی محصولات با تخفیف ارائه می گردد.

رفع گرفتگی لوله آب گرم به وسیله پالس الکتریکی

یکی از روش های جدید و کار آمد برای جلوگیری از رسوب لوله ها استفاده از فناوری پالس الکتریکی (IMPULSE TECHNOIOGY) می باشد ، در این روش نیازی به استفاده از مواد شیمیایی و اسیدی نمی باشد.

این سیستم توسط یک برد الکترونیکی که در مسیر لوله و روی لوله ها نصب می گردد با پالس الکتریکی رسوبات حل شده و دیگر رسوبات در مسیر و داخل لوله ها انبار نمی شود.در این روش رسوب ها مانند پودر نرم از لوله ها خارج شده و توسط آب شسته می شوند.

رسوب گیری الکتریکی
رسوب گیری الکتریکی

تکنولوژی فوق قابل نصب بر روی انواع لوله ها می باشد که عبارتند از :

 • لوله های پنج لایه
 • لوله های سفید تک لایه
 • لوله های سفید سه لایه
 • لوله های پی وی سی
 • لوله های آهنی و گالوانیزه 
 • لوله های مسی 
استفاده از مواد شیمیایی برای رسوب گیری لوله های آبگرم

روش های سنتی برای رفع گرفتگی لوله های آب گرم ممکن است مشکلاتی را به همراه داشته باشد.یکی از مشکلات این روش این است که در هنگام شستو شوی مسیر با این مواد باید آب مسیر قطع شده و سیستم را از مدار خارج کنیم.

یکی دیگر از مشکلات این روش ،خوردگی در لوله ها و مسیر می باشد ، به علت اینکه مواد اسیدی ممکن است لوله ها را سوراخ کند و قدرت خورندگی این مواد زیاد است، ممکن است باعث تخریب لوله ها و از بین رفتن آن ها شود.

محلول های جدید برای رفع رسوب لوله ها

البته محلول های جدیدی وجود دارند که جلوی فعالیت اکسیژن موجود در آب را گرفته و زیانی به لوله ها و تجهیزات لوله کشی نمی زند.این محلول ها از اسید ها و رزین ها بهتر بوده و نیازی به نگهداری لوله ها نمی باشد.

مزایای استفاده از محلول ها برای رفع رسوب
 • عدم ایجاد خوردگی و پوسیدگی
 • عدم ایجاد سوراخ در لوله های فلزی
 • عدم اثرات مخرب زیست محیطی
 • عدم نیاز به تجهیزات برای استفاده از آن ها
 • فاقد خطرات جانی برای انسان
 • ماندگاری بلند مدت در سیستم
 • سرعت حلالیت بالا در آب
 • بالا بردن راندمان حرارتی موتور خانه ها و لوله ها
 • بالا بردن فشار آب گرم به علت باز شدن مسیر لوله ها
لوله کشی مسیر آب گرم

در طراحی مسیر لوله های آب گرم ساختمان ها باید دقت شود تا کوتاه ترین مسیر و در دسترس ترین مسیر انتخاب گردد تا طول لوله کشی آب گرم زیاد نشود.زیرا مسیر طولانی لوله کشی آب گرم ما را مجبور می کند تا مسیر برگشت آب گرم را نصب کنیم که هم هزینه های لوله و اتصالات را زیاد کرده و هم زمان لوله کشی را افزایش می دهد.

طول مسیر آب گرم اگر از ۳۰ متر افزایش یابد مجبور هستیم تا از سیستم برگشت آب گرم استفاده کنیم و هزینه های تاسیسات آبرسانی را افزایش دهیم. بنابراین تا میتوان باید مسیر لوله کشی را ساده و کوتاه انتخاب کرد تا مسیر لوله کشی کوتاه گردد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن