بلاگ

اتصالات لوله سفید

در این مقاله قصد داریم انواع اتصالات لوله سفید (تک لایه) یا اصطلاحاً لوله pp که از پلی پروپیلن می باشد را به شما دوستان معرفی کنیم.

گستردگی اتصالات لوله سفید

در لوله کشی یکی از اساسی ترین و ضروری ترین تجهیزات ،اتصالات یا فیتینگ ها می باشد.برای اینکه ما بتوانیم لوله کشی را در تمامی قسمت های ساختمان ایجاد کنیم و این لوله کشی را هرچه سریعتر و آسانتر انجام دهیم نیاز به اتصالات متعددی داریم.

لوله سفید بخاطر داشتن انواع اتصالات و فیتینگ ها یکی از بهترین گزینه ها برای لوله کشی آب ساختمان ها و منازل بشمار می رود.همچنین اتصالات باید به گونه ای اجراء و نصب شوند که از آب بندی خارج نشده و با راحترین و ساده ترین روش آب بندی شوند.

گستردگی در اتصالات لوله سفید فراوان بوده و این گستردگی می تواند سرعت و کیفیت لوله کشی را بالا برده و راحتی را نصیب لوله کش کند.در حال حاضر گستردگی اتصالات پلی پروپیلن یا همان سفید رو به افزایش است و تعداد اتصالات روز به روز افزایش می یابد تا مصرف کنندگان به راحتی در تمامی مکان ها و با هر شرایطی بتوانند به راحتی اتصالات لوله سفید را نصب کنند.

سایز قطر لوله ها در لوله سفید

در لوله سفید قطر از ۲۰ میلی متر شروع شده و تا قطر ۱۲۵ میلی متر ادامه دارد . بیشترین قطری که در ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد قطرهای ۲۰ ،۲۵ و ۳۲ میلی متر است که به تعداد واحد ها و طبقات بستگی داشته و به این صورت که هرچه تعداد واحد ها بیشتر شود از قطر بزرگتر استفاده می شود.

لوله سفید PP در حال حاضر پر کاربرد ترین لوله در صنعت لوله کشی بشمار می رود و بخاطر قیمت مناسب و حمل و نگه داری راحت و وزن سبک و طول عمر بالا ،مقرون به صرفه می باشد.

شما عزیزان جهت استعلام قیمت و خرید انواع لوله و اتصالات سفید می توانید با تیم آب نشان تماس حاصل فرمائید.

 معرفی جامع اتصالات لوله سفید

 1. بوشن
 2. بوشن تبدیل
 3. زانویی۹۰ درجه
 4. زانویی ۴۵ درجه
 5. سه راهی
 6. چهارراه
 7. بوشن تلسکوپی
 8. سه راهی تبدیل
 9. درپوش
 10. لوله خمدار
 11. پل (مخصوص قطرهای ۲۰ و۲۵ میلی متر)
 12. چهارراه(مخصوص قطر های ۲۰ و ۲۵ میلی متر)
 13. زانویی بوشن فلزی
 14. زانویی مغزی فلزی
 15. بوشن یکسر فلز
 16. مهره ماسوره
 17. سه راهی بوشن فلز
 18. شیرفلکه (مخصوص قطرهای ۲۰،۲۵،۳۲ و ۴۰ میلی متر)
 19. بست لوله(مخصوص قطرهای ۲۰ ، ۲۵ ، ۳۲ و ۴۰ میلی متر)

اتصالات فوق از گستردگی تنوع برخوردار هستند و هر کدام در جای مناسب خود بکار رفته و کاربرد فنی و توجیح علمی دارند .از اتصالات فوق بعضی ها پر مصرف تر هستند و بعضی ها ،کمتر مصرف می شوند.

اتصالات سفید
اتصالات سفید
بوشن

هنگامی که بخواهیم دو سر لوله سفید را به هم وصل کنیم از اتصال بوشن استفاده می کنیم .بوشن جزء اتصالات پر کاربرد می باشد و در لوله کشی منازل و ساختمان ها زیاد استفاده می شود.

بوشن تبدیل

همانطور که از اسم این اتصال پیداست ،برای تبدیل کردن قطر لوله به قطر بزرگتر و یا کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرد.بعنوان مثال در یک ساختمان رایزرها با قطر ۳۲ میلی متر باشند و ورودی ساختمان با قطر ۳۲ میلی متر باشد میتوان برای انشعاب گیری رادیاتور ها از قطر ۲۵ میلی متر استفاده نمود که باید سر لوله ۳۲ میل تبدیل زده شود تا بتوانیم لوله ۳۲ میل را به ۲۵ میلی متر تبدیل کنیم.

زانویی 

زانویی ها که در درجه های ۹۰ و ۴۵ تولید می شوند می توانند در کنج ها و گوشه ها ،مسیر لوله ها را تغییر داده وآب را به نقاط مختلف ساختمان هدایت کنند.این اتصال هم یکی از اتصالات پر کاربرد می باشد.

سه راهی

سه راهی ها در لوله سفید برای تبدیل کردن یک خط لوله به دو خط لوله می باشد ،مثلاً وقتی می خواهیم یک مسیر لوله را به دو جهت دیگر تبدیل کنیم از سه راهی استفاده می کنیم .

چهارراه

چهارراه ها کاربرد کمی در لوله کشی ساختمان ها دارند و خود بنده به شخصه که چندین سال است در صنعت لوله کشی وتاسیسات بهداشتی ساختمان در حال فعالیت هستم به نوبه خود یکی الی دو بار از چهارراه استفاده کرده ام که در مواردی بسیار خاص و نادر مورد استفاده قرار می گیرد.

بوشن تلسکوپی

این بوشن در حال حاضر در ایران تولید نمی گردد ولی در کارخانجات خارجی تولید می شود و در مصارف تعمیرات بسیار کاربرد دارد.بعنوان مثال وقتی دو سر لوله که بصورت سلب می باشد و کمی فاصله دارد که نمی توان از مهره ماسوره استفاده نمود به راحتی می توان از بوشن تلسکوپی استفاده کرد.

بوشن تلسکوپی بخاطر قابلیت کوچک و بزرگ شدن در حد چند سانتی متر می تواند مسیر دو لوله را به راحتی به هم متصل کند.

در پوش یا گپ

در لوله سفید درپوش ها به دو صورت می باشند 

 1. درپوش رزوه دار:این در پوش ها به صورت رزوه و دنده ای می باشند که در برنجی های دنده دار بسته شده و آب بندی می کنند.
 2. درپوش جوشی :این در پوش ها که با نام گپ نیز شناسایی می شوند ، به وسیله اتوی مخصوص لوله سفید به انتهای لوله ها متصل شده و عمل آب بندی را انجام می دهند.
لوله خم

این لوله ها دارای خم بوده و برای مکان هایی که دو مسیر همدیگر را قطع می کنند مورد استفاده قرار می گیرند .برای اینکه دو مسیر لوله در فشار نباشند و روی هم فشار ایجاد نکنند از لوله خمدار استفاده می کنند .کاربرد این اتصال در لوله سفید کم می باشد و از اتصالات کم مصرف است.

زانویی بوشن فلز ،سه راه بوشن فلز و بوشن یکسر فلز

در مجموع از اتصالات فلز دار که به صورت رزوه دار می باشند برای مکان هایی استفاده می شود که میخواهند تجهیزات ساختمان اعم از شیرها ،رادیاتورها و پکیج و آبگرم کن را نصب کنند .پس از اتصالات رزوه دار فلزی که معمولا به صورت برنج است برای تجهیزات مصرفی ساختمان استفاده می شود.

مهره ماسوره

برای اینکه بتوانیم دو سر لوله را بدون اینکه در یکی از لوله ها ایجاد شکل و دفرم کنیم لوله ها را با هم متصل کنیم می توانیم از مهر ماسوره استفاده کنیم.همچنین مهره ماسوره برای اینکه در آینده بتوانیم سیستم را باز و بسته کنیم میتواند کمک ما کند.

شیر فلکه 

شیرفلکه ها در مدار لوله کشی به منظور قطع و وصل مدار مورد استفاده قرار می گیرد.این شیر فلکه ها در سایز های ۲۰ الی ۴۰ میلی متر بیشترین کاربرد را دارد و تولید می شود.شیر فلکه ها میتواند به صورت چرخشی و تک ضرب ارائه شود .

شیر فلکه های تک ضرب راحتتر باز و بسته می شوند ولی قابل تعمییر نیستند،در حالی که شیر فلکه های چرخشی دارای مغزی بوده و میتوان مغزی آن ها را تعویض نمود.

بست لوله

بست لوله برای فیکس کردن مسیر لوله ها در کنج ها و یا ارتفاعات مختلف می باشد.بست لوله ها از سایز ۲۰ میلی متر الی ۴۰ میلی متر بیشترین کاربرد را دارند .به همین منظور بست لوله از سایز ۲۰ الی ۴۰ میلی متر تولید و عرضه می شود.

کلام آخر

لوله سفید همراه با اتصالات سفید بخاطر نسب آسان و سریع و انعطاف پذیری مناسب و وزن سبک و کیفیت بالای نصب یکی از بهترین روش ها برای لوله کشی آب ساختمان ها و منازل بشمار می رود.

 

 
برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن