بلاگ

مروری بر تجهیزات کشاورزی

در مقاله قصد داریم مروری بر انواع تجهیزات کشاورزی داشته باشیم و به صورت تخصصی در مورد انواع نوار تیپ های کشاورزی و فیلترهای تصفیه دیسکی مورد استفاده در سیستم های آبرسانی قطره ایی توضیحاتی ارائه دهیم.

تجهیزات کشاورزی

در حال حاضر مانند تمامی سیستم ها ، سیستم کشاورزی نیز پیشرفت های بسیار خوبی داشته است.همچنین به منظور بالا بردن راندمان کشاورزی ،سیستم های آبرسانی جدیدی ابداع شده و مورد استفاده قرار می گیرد.

برای افزایش باردهی و محصولات کشاورزی ،تجهیزات کشاورزی ،رشد و پیشرفت زیادی داشته است که در ادامه مقاله به برخی از این تجهیزات اشاره می کنیم .یکی از تجهیزات مورد استفاده در سیستم کشاورزی ،استفاده از نوار های تیپ و فیلتر های دیسکی می باشد.

سیستم های جدید آبرسانی در کشاورزی

برای کاهش مصرف آب و افزایش راندمان محصولات کشاورزی ،سیستم های جدید آبرسانی ابداع شده است که در حال حاضر مورد استفاده اکثر کشاورزان محترم قرار می گیرد.یکی از سیستم های جدید آبرسانی سیستم آبرسانی قطره ایی می باشد.

سیستم آبرسانی قطره ایی که در مقاله های قبلی به صورت مختصر در مورد آن صحبت شده است ،سیستمی بسیار آسان و مقرون به صرفه می باشد و طول عمر بالایی داشته و پر کاربرد است.

سیستم آبرسانی قطره ایی

در این سیستم از لوله های اصلی که معمولاً پلی اتیلن می باشد استفاده شده و برای انشعاب گیری از نوار های تیپ و یا قطره چکان استفاده می کنند.قطره چکان ها مستقیماً به خود لوله های پلی اتیلن متصل شده و آبرسانی را انجام می دهند.

نوار های تیپ نیز به پلی اتیلن متصل شده و به صورت قطره ایی آبرسانی انجام می دهند.در ادامه این مقاله می خواهیم انواع نوار های تیپ را خدمت شما همراهان معرفی کنیم.

انواع نوار تیپ

نوار های تیپ بر دو نوع کلی تقسیم بندی می شوند که عبارتند از 

  1. نوار تیپ پلاک دار
  2. نوار تیپ درزدار

نوار تیپ پلاک دار مجهز به قطره چکان می باشد در حالی که نوار تیپ درزدار مسیری مارپیچ شکل داشته و این مسیر مارپیچی شکل باعث افت فشار آب شده و آب کم فشار به صورت قطره قطره ،از درز این نوار تیپ ها خارج می شود و عمل آبرسانی انجام می شود.

نوار تیپ ها در انواع مختلفی از لحاظ قطر ،فاصله درز و فشار کاری و ضخامت نوار تولید و عرضه می گردند که بسته به نوع استفاده کشاورزان انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرند.

بعنوان مثال نوار تیپ ها بر اساس فاصله درزها به سه صورت کلی ۱۰ و ۲۰ و ۳۰ سانتی تولید می گردند،همچنین ضخامت نوار از ۱۷۵ تا ۲۵۰ میکرو سانت تولید و عرضه می گردد.

نوار تیپ
نوار تیپ
فیلترهای دیسکی 

همانطور که مشهود است در سیستم آبرسانی قطره ایی ،قطر قطره چکان ها و یا درزها کم بوده و کوچکترین ذره ای می تواند سیستم آبرسانی را  مسدود کندو عمل آبرسانی به خوبی انجام نشود.به همین منظور برای اینکه ذرات آب کمتر شود ، از فیلتر های دیسکی استفاده می شود.

فیلترهای دیسکی ذرات ناخواسته به سیستم آبرسانی را فیلتر کرده و از باعث افزایش طول عمر سیستم آبرسانی و قطره چکان ها و حتی اسپرینکلرهای آتش نشانی می گردد.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن