بلاگ

تأسیسات

در این مقاله قصد داریم تعریفی جامع از تأسیسات داشته باشیم و انواع تاسیسات و کاربرد های آن ها را نام ببریم.

انواع کلی تأسیسات

به طور کلی تاسیسات به دو بخش اصلی تاسیسات مکانیکی و تاسیسات الکترونیکی تقسیم بندی می شود.بخش الکترونیکی که شامل طراحی سیستم های سیم کشی اعم از روشنایی، برق رسانی و هوشمند سازی ساختمان ها ،شبلکه تلفن و آنتن مخابراتی و رادیوئی و سیستم های اعلام حریق ، منبع تغذیه اضطراری و اجرای آسانسور و دوربین مدار بسته می باشد که مربوط به مهندسی برق می باشد.

بخش مکانیکی به انواع مختلفی مانند سرمایش ،گرمایش ،تهویه مطبوع ،سیستم گاز رسانی و سیستم آبرسانی و فاضلاب دسته بندی می شود که مربوط به مهندسی مکانیک می باشد.تاسیسات مکانیکی به شاخه های مختلفی می پردازد که عبارتند از : صنعت ،ساختمان ، طبی و درمانی ،ورزشی ،کشاورزی و …

تأسیسات مکانیکی ساختمان

در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با انواع تأسیسات مکانیکی ساختمان ها آشنا سازیم که این مراحل عبارتند از:

 • تأسیسات بهداشتی که شامل سیستم های آبرسانی و فاضلاب و سیستم رنت و هواکش می باشد.
 • تأسیسات گازرسانی که شامل توزیع مناسب گاز در نقاط  ضروری ساختمان می باشد.
 • تأسیسات آتش نشانی که شامل اطفاء حریق و اعلام می باشد.
 • تأسیسات گرمایش و سرمایش
 • تأسیسات استخر 
 • تأسیسات تهویه مطبوع
 • تأسیسات آبنما و فواره

تأسیسات بهداشتی ساختمان

این رشته تخصصی تمامی مراحل طراحی و نصب لوله کشی آب و فاضلاب وسیستم رنت یک ساختمان را در برگرفته و پوشش می دهد.این رشته شامل مراحل مختلفی اعم از طرح اولیه ،محاسبه ،اجراء و راه اندازی ،سرویس و نگهداری لوله کشی واتصالات و شیر آلات می باشد.

به صورت کلی دو سیستم لوله کشی در ساختمان وجود دارد ، یک شبکه آب آشامیدنی و بهداشتی و مصرفی ساختمان را تامین می کند و شبکه دیگر مواد ضایعات و آب آلوده را جمع کرده و از ساختمان خارج می کند.به همین منظور برای اجرای لوله کشی آب و فاضلاب ،حتماً باید از یک استاد کار ماهر و با تجربه استفاده نمود.

دو مشخصه مهم می تواند تأسیسات بهداشتی ساختمان را باکیفیت کند:۱- استخدام استاد کار ماهر و با تجربه ۲- انتخاب لوله و اتصالات آب و فاضلاب با کیفیت و استاندارد

ضرورت استفاده از متریال با کیفیت لوله و اتصالات و شیرآلات در تأسیسات بهداشتی ساختمان

جنس و متریال لوله و اتصالات و شیرآلات در لوله کشی ساختمان باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد تا هم طول عمر بالایی داشته باشد و تمامی پروتکل های بهداشتی برای سلامتی انسان ها را پاس کرده باشد.

شما عزیزان اگر قصد دارید لوله و اتصالات باکیفیت و استاندارد ،انتخاب کنید می توانید با ما تماس گرفته و ما لوله و اتصالات را با تخفیف مناسب خدمت شما ارائه دهیم.

انجام تاسیسات بهداشتی با اصول مهندسی

تاسیسات بهداشتی ساختمان که کلیه لوله کشی آب و فاضلاب و سیستم ونت و هواکش را شامل می شود باید با اصول مهندسی طراحی شود و تمامی استاندارد های روز ایران را پاس کند و همچنین باید کیفیت نصب و اجراء بالایی داشته باشد تا به مرور زمان از حالت آب بندی خارج نشده و خسارات به زیر ساخت های ساختمان وارد نکند.

بدیهی است انجام لوله کشی آب و فاضلاب باید زیر نظر نظام مهندسی اجراء گردد و استاندارد های این سازمان را پاس کرده تا به بهترین شکل ممکن نصب و اجراء شود.تیم آب نشان با در اختیار داشتن استاد کارهای حرفه ایی توانسته لوله کشی و تاسیسات ساختمان ها را با کیفیت مطلوب اجرا کند .

برای نصب لوله های آب رسانی بهترین مسیر از اهمیت بالایی برخوردار است همچنین رایزرهای آب و فاضلاب باید به بهترین شکل ممکن و در مکانی مناسب و مساعد طراحی و نصب و اجراء گردد.همچنین نصب لوله های ونت باید کاملاً علمی و عملی باشد و با سیستم فول ونت مطابقت داشته باشد و تمامی پرتکل های این سیستم را پاس کرده باشد.

تاسیسات بهداشتی ساختمان
تاسیسات بهداشتی ساختمان

تأسیسات گازرسانی

طراحی و سیستم لوله کشی گاز رسانی ساختمان ها باید مطابق با استاندارد ملی شرکت گاز بوده و بتواند استاندارد های شرکت گاز را پاس کند تا از خطرات احتمالی در سیستم گازرسانی جلوگیری کند.

همچنین در تأسیسات گازرسانی ساختمان باید توجه شود که این بخش از حساسیت بالایی برخوردار بوده و در انتخاب لوله و اتصالات فولادی مناسب دقت شود.از آنجایی که لوله های سیاه فولادی فراوانی در بازار یافت می شود ، باید دقت شود که لوله و اتصالات استاندارد با برند های استاندارد تهیه شود.

در بازار لوله های استاندارد گازی بنام API  و مانیسمان رده ۲۰ از کیفیت مطلوبی برای گاز رسانی برخوردار است.لوله های API سپاهان یکی از لوله های استاندارد و فوق العاده می باشد که می تواند برای لوله کشی گاز تمامی استاندارد های شرکت گاز را پاس کند.جهت استعلام قیمت همین الان با ما تماس بگیرید.

تاسیسات گازرسانی
تاسیسات گازرسانی

تأسیسات آتش نشانی

تأسیسات آتش نشانی مانند گاز رسانی از حساسیت و فشار بالایی برخوردار است.همچنین باید طراحی و جنس متریال لوله و اتصالات به گونه ای باشد که استاندارد های نظام مهندسی را پاس کند و تاییدیه شهرداری را اخذ کند.

بهترین لوله و اتصالات بکار رفته در تأسیسات آتش نشانی ،لوله های مانیسمان رده ۴۰ می باشد که توسط شرکت ها و برند های مختلفی اعم از شرکت امین و بن کن تولید می شود.جهت استعلام می توانید با ما تماس بگیرید.

سیستم اطفا حریق خشک
سیستم اطفا حریق خشک

تأسیسات گرمایش و سرمایش

در حال حاضر اکثر ساختمان هایی که ساخته می شود ، سیستم های گرمایش و سرمایش را در خود جای داده و از این سیستم استفاده می کند.این سیستم جزء زیر ساخت های ساختمان بشمار می رود و هزینه بالایی را در بر می گیرد.

بنابراین در اجراء آن باید کمال دقت انجام شود.همچنین بکار گیری تجهیزات مناسب با متریال خوب می تواند ،هزینه های تعمیر و نگه داری این سیستم را کاهش داده و جلوی هزینه های اضافه را بگیرد.بعنوان مثال : یکی از بهترین متریال هایی که در لوله و اتصالات بکار می رود ، لوله و اتصالات پنج لایه اصلی می باشد.

تأسیسات استخر

تأسیسات یک استخر می تواند از تنوع بسیار بالایی برخوردار باشد که عبارتند از :

 • سیستم گردش آب
 • هیترها و گرم کن ها
 • سیستم روشنایی
 • سیستم آبنما و فواره ها
 • سیستم های اتوماتیک تزریق مواد ضد عفونی و شیمیایی
 • سیستم کنترل مرکزی

تأسیسات تهویه مطبوع

در ساختمان های بزرگ و ساختمان هایی که حکم یک شرکت بزرگ را دارد ، نفرات زیادی در رفت و آمد و تردد هستند. به همین منظور سیستم تهویه مطبوع در این ساختمان ها کاملاً ضروری و لازم می باشد .

یک سیستم تهویه مطبوع باید قادر باشد هوای ساختمان را تحت هر شرایطی ،مطبوع کرده و اگر میزان رطوبت و خشکی هوا و میزان دمای هوا در حد نرمال نباشد ،قطعاً آن سیستم مطبوع بکار ساختمان نیامده و باید یک سیستم تهویه مطبوع درست طراحی و نصب شود.

مروری بر تأسیسات نوین

تأسیسات نوین که سال هاست در کشور های پیشرفته مورد استفاده قرار گرفته ولی در حال حاضر در کشور ما بخاطر نداشتن زیر ساخت های مطمئن خیلی ضعیف بوده است. تأسیسات نوین ایده آل ترین حالت را طراحی کرده و طراحی ها و اجراء توسط سیستم های دقیق کامپیوتری محاسبه شده و با کیفیت عالی نصب می گردد.

در تأسیسات نوین پارامترها دقیق اندازه گیری شده و با اصول مهندسی و نرم افزاری طراحی شده و توسط نرم افزارهای جانبی اصلاح سازی شده و سپس نصب و اجراء می گردد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن