بلاگ

تعمیر و نگهداری تاسیسات

در این مقاله میخواهیم مروری کلی بر تعمیر و نگهداری سیستم های تاسیسات ساختمان ها داشته باشیم ،امیدواریم این مقاله مورد توجه شما عزیزان قرار بگیرد.

تاسیسات

تاسیسات به کلیه امکانات رفاهی و زیرساختی یک ساختمان و یا یک مجتمع و یا یک واحد بزرگ اطلاق می گردد که شامل تاسیسات مکانیکی و الکتریکی می شود.همچنین زیرساخت یک ساختمان و یا یک واحد را تشکیل می دهد.

بنابراین تاسیسات جزع اصلی یک ساختمان بشمار می رود.بنابراین تاسیسات از اجزاء و تجهیزات و قطعات مختلفی تشکیل می شود که می تواند کمی پیچیدگی را به همراه داشته باشد.همین پیچیدگی نیاز به تعمیر و نگهداری تک تک قطعات و تک تک اجزاء و سیستم های مختلف را ایجاد می کند.

به مرور زمان قطعات مستهلک شده و نیاز اساسی به تعمیر و یا تعویض دارد.همچنین نگهداری و استفاده مناسب از تجهیزات ، می تواند طول عمر قطعات را افزایش داده و از هزینه های اضافه جلوگیری به عمل آورد.

گستردگی در تاسیسات

در حال حاضر با وجود انواع لوله کشی ها اعم از لوله های آب مصرفی سرد و گرم و لوله کشی مسیر سیستم گرمایش و انواع شیرآلات و انواع کلید ها و پریزهای الکتریکی ،گستردگی در تاسیسات افزایش چشم گیری داشته است.در بعضی از ساختمان ها و مجتمع ها تاسیسات مربوط به آن به قدری زیاد است که در نگاه اول بیننده را به وحشت می اندازد.

این گستردگی چه بخواهیم و چه نخواهیم ،می تواند هزینه های زیادی را به اهالی آن ساختمان وارد کند ،هرچند که رفاه و آسایش بیشتری را با خود به ارمغان می آورد.در حال حاضر گستردگی تاسیسات به قدری زیاد شده که از چندین افراد متخصص در زمینه های مختلف باید برای نصب و طراحی آن بهره گرفت.

بنابراین هزینه اولیه تاسیسات نیز افزایش چشم گیری پیدا کرده است.

تعمیر و نگهداری تاسیسات بهداشتی

تاسیسات بهداشتی به کلیه لوله کشی های آب مصرفی و آب گرمایش مربوط به رادیاتورها و سیستم فاضلابی و شیرآلات و روشویی ها و وان ها و دوش ها اطلاق می شود.برای اینکه بتوانیم استفاده های بهینه از تمامی تجهیزات این بخش داشته باشیم بهتر است سرویس های دوره ایی را مد نظر قرار دهیم.

بعنوان مثال :سرویس رادیاتور ها و پکیچ به صورت سالیانه می تواند تمامی رسوبات داخل لوله کشی و پکیج را پاک سازی کرده و همین پاکسازی رسوبات می تواند قطعات فراوانی اعم از پمپ پکیج و رادیاتور ها را بهینه کرده و طول عمر بالای آن ها را تضمین کند.

بعنوان مثال:سرویس دوره ایی شیر آلات می تواند طول عمر مغزی آن ها را افزایش داده و طول عمر کارتریج آن ها را افزایش می دهد.

سرویس دوره ایی تاسیسات سرمایش و گرمایش ساختمان باید به صورت فصلی و دوره ایی انجام شود تا در ضمن اینکه آسایش ساکنین ساختمان فراهم شود ،هزینه های تعمیر و نگهداری نیز کاهش پیدا کند.

انواع تاسیسات ساختمان
انواع تاسیسات ساختمان

تعمیر و نگهداری تاسیسات الکتریکی

نگهداری مناسب از تاسیسات الکتریکی می تواند سلامت سیم کشی ساختمان و سلامت تک تک تجهیزات الکتریکی اعم از یخچال ،تلوزیون ،کولر ،کامپیوتر و… را به همراه داشته باشد.به مرور زمان بخاطر گذر جریان الکتریکی از مدارات برقی ،دچار سولفات زدن می شوند که می تواند باعث افزایش انرژی الکتریکی و کاهش طول عمر مدار سیم کشی و تجهیزات الکتریکی شود.

نیاز به افراد متخصص جهت تعمیر تاسیسات

تعمیر تاسیسات نیاز به تخصص و مهارت دارد که تمامی افراد از پس تعمیر آن بر نمی آیند ،بنابراین وقتی بعضی از تجهیزات ما خراب می شود ،ما نیاز داریم که افراد متخصص را برای تعمیر آن فرا بخوانیم که هزینه های ما را افزایش می دهند.

تیم آب نشان با بهره گیری از افراد متخصص توانسته نیاز شما همراهان عزیزبه این افراد را برآورده کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن