بلاگ

شلنگ ها

در این مقاله قصد داریم مروری بر شلنگ ها داشته و انواع شلنگ ها و کاربرد آن در تاسیسات ساختمانی را خدمت شما همراهان گرامی ارائه دهیم.همچنین امیدواریم این مقاله مورد استفاده عزیزان قرار بگیرد.

انواع شلنگ ها

شلنگ ها انواع مختلفی دارند و همچنین روکش های مختلفی داشته و بسته به کاربردی که دارند دارای انواع سرک های مختلفی می باشند.

  1. شلنگ های ساده حیاطی که بدون سر می باشند و از لاستیک ها ساخته شاده اند و در یک لایه آن از نخ و ریسمان استفاده شده است.
  2. شلنگ های دو سر مهره حصیری :این شلنگ ها در دو سر آن دارای مهره تعبیه شده می باشد و یک روکش فلزی که بصورت حصیری شکل در هم تنیده شده است دارد و بیشترین کاربرد آن در متصل نمودن آبگرمکن و یا پکیج به خطوط لوله کشی ساختمان می باشد.
  3. شلنگ های یکسر مهره و یکسر مغزی حصیری:این شلنگ ها که در یکسر آن مهره و در سر دیگر آن مغزی تعبیه شده است،برای اتصال شیرآلات ظرفشویی و روشویی سرویس به خطوط لوله کشی می باشد.این شلنگ ها با واسطه ایی به نام پیسوار به خطوط لوله کشی متصل می شوند.
  4. شلنگ های فلکسی : این شلنگ ها مخصوص فشار و دمای حداکثر بوده و بیشترین کاربرد را در متصل نمودن پکیج های زمینی و دیواری به مسیر لوله کشی دارند و از متریال بسیار مرغوبی برخوردار بوده و کیفیت بالاتری نسبت به شلنگ های حصیری دارند.

شلنگ های حصیری

همانطور که گفته شد شلنگ های حصیری به صورت های مختلفی وجود دارند که عبارتند از دو سر مهره دنده داخل و دو سر مهره که یکی دنده داخل و دیگری دنده بیرون است و شلنگ های یکسر مغزی ویکسر مهره می باشند.

روکش شلنگ های حصیری از متریال های مختلفی می باشد که عبارتند از

  1. روکش فلز آلومینیوم
  2. روکش فلز استیل

روکش آلومینیوم که قیمت ارزانتری داشته و روکش آن همانطور که از نامش پیداست از آلومینیوم تشکیل شده است و برای مکان هایی که فشار آب کمتر است و حرارت کمتری از شلنگ عبور می کند مورد استفاده قرار می گیرد.

شلنگ های روکش استیل از قیمت بالاتری برخوردار هستند و روکش آن ها از فلز استیل بوده و مقاومت بالاتری در برابر فشار و حرارت داشته و بیشترین کاربرد را در جاهایی دارند که فشار و حرارت کاری آن ها بالاتر است مانند متصل کردن پکیج و یا آبگرمکن به خطوط لوله کشی

شما عزیزان جهت استعلام قیمت انواع شلنگ ها می توانید با تیم آب نشان تماس گرفته و شلنگ ها را باقیمت مقطوع خریداری کنید.

مغزی شلنگ های حصیری

مغزی شلنگ های حصیری چند نوع است که بعضی از آن ها سایز ۱/۲ و ۳/۴ اینچ بوده و برای متصل نمودن پکیج به سیستم لوله کشی آب مصرفی و سیستم گرمایش پکیج مورد استفاده قرار می گیرد.

یک نوع دیگر از مغزی به شیرآلات بهداشتی خانه متصل شده و آب مصرفی شیرآلات را فراهم می کند.این مغزی ها در انواع مختلفی تولید و عرضه می گردند تا جوابگوی هر نوع شیرآلات باشد.این مغزی ها در دو نوع کلی رزوه ایی و فیتینگی می باشد.

  1. مغزی رزوه ایی:اکثر شیر های اهرمی دستی با مغزی رزوه ایی متصل می شوند و در دو سایز k8  و k10  بیشترین کاربرد را دارد.
  2. مغزی فیتینگی:این مغزی بعضی از شیرهای خاص را ساپورت می کند ،یکی از شیرآلاتی که از این مغزی استفاده می شود شیرآلات الکترونیکی می باشد که مجهز به چشمی الکترونیکی بوده و بصورت دستی باز و بسته نمی شود.
خط های رنگی روی شلنگ های حصیری

در بعضی از شلنگ ها خط های رنگی مشاهده می گردد ،بعضی از این شلنگ ها دارای یک خط آبی رنگ بوده که نشان می دهد که این شلنگ مخصوص آب سرد می باشد و قدرت تحمل آب گرم و فشار آب و بخار را نداشته و برای سیستم آب سرد مناسب است.

بعضی از شلنگ ها دارای خطوط آبی و قرمز رنگ می باشند،این شلنگ ها را می توان هم برای سیستم آب سرد و هم برای سیستم آب گرم استفاده نمود و تحمل فشار این شلنگ ها بالاتر بوده و از کیفیت و مقاومت بالاتری نسبت به شلنگ های تک خط آبی رنگ برخوردار هستند.

شلنگ های فلکسی

این شلنگ ها بهترین مقاومت را در برابر گرما و فشار بالا داشته و از متریال بسیار خوبی برخوردار هستند ،خود این شلنگ ها از رنگ بندی های مختلفی تشکیل شده است که بیانگر اطلاعاتی است.بعنوان مثال شلنگ آبی را می توان برای خطوط آب سرد استفاده نمود و شلنگ های قرمز را برای خطوط آب گرم استفاده کرد تا به راحتی قابل تشخیص بوده و کار را برای تعمیر کاران راحتتر می کند.

شلنگ های فلکسی در قطر های مختلفی تولید و ارائه می شوند ،این گستردگی قطر شلنگ های دوسر مهره بخاطر توانایی انتقال انواع دبی های سیال می باشد.بعنوان مثال برای پکیج های دیواری با ظرفیت های معمولی که از ۲۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ می باشد از شلنگ های ۱/۲ اینچ الی ۳/۴ اینچ استفاده می کنند.

در پکیج های زمینی ظرفیت بالا که برای گرم کردن آب استخر های خانگی و ساختمان های بزرگ استفاده می شود از شلنگ های ۱ اینچ و بزرگتر نیز استفاده می کنند تا بتواند دبی مصرفی ساختمان را به راحتی انتقال داده و باعث افت فشار و دبی نشود.

کاربرد شلنگ های فلکسی در تاسیسات

در حال حاضر در تاسیسات های مهندسی شده و اصولی از شلنگ های فلکسی استفاده های زیادی می شود.این شلنگ ها راحتی کار را به همراه داشته و نصب و اجراء بسیار راحتتری نسبت به لوله ها دارند.همچنین این شلنگ ها دارای خاصیت انعطاف پذیری داشته که نصب را به راحتترین شکل ممکن امکان پذیر می کند.

شلنگ های فلکسی نسبت به شلنگ های حصیری از مقاومت بالاتری برخوردار است و جایگزین بهتری نسبت به شلنگ های حصیری می باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن