بلاگ

سیستم گرمایش از کف

در این مقاله به تعریف جامع درباره سیستم گرمایش از کف پرداخته شده و به اهمیت استفاده لوله های پنج لایه در این سیستم اشاره می کنیم که امیدواریم مورد پسند واقع شود.

روش جدید و نوین گرمایش ساختمان

در حال حاضر که شیوه های مدرن ،ساده ،علمی و البته کاربردی در ساخت و ساز ها ابداع شده است،طراحی و ساخت و ساز ها حالتی ساده و با حداقل امکانات و حداکثر کارایی به خود گرفته است.

سیستم گرمایش از کف که نام دیگر آن گرمایش تابش از کف نیز می باشد،یکی از ویژگی های خاص و لوکس ساختمان ها بشمار می رود.البته این سیستم از لحاظ مصرفی نیز مقرون به صرفه بوده و با ترکیب رادیاتورهای محیطی می تواند ،گرمایش ساختمان ها را به بهترین شکل ممکن انجام داده و محیطی مطبوع و عالی را فراهم می کند.

عملکرد سیستم گرمایش از کف

در گذشته برای گرم کردن محیط ساختمان ها و منازل از گرمایش شوفاژ با سیستم مبدل گرمایش مرکزی انجام می شد،در این سیستم هدر رفت انرژی کمی زیاد بود و در حال حاضر مقرون به صرفه نمی باشد.

در حال حاضر سیستم گرمایش و آبگرم مصرفی توسط پکیج ها تامین می شود و در مصرف سوخت صرفه جویی می شود.در سیستم گرمایش از کف ،گرما از سطح زمین به محیط منتقل شده و چون گرما سبک تر می باشد و تمایل دارد که به سمت بالا حرکت کند،پرت گرما در این سیستم به حداقل ممکن می رسد.

سیستم گرمایش از کف اولین بار توسط مهندسان رومی طراحی و ابداع شد.در سیستم گرمایش از کف ،گرما از کف ساختمان به محیط کرده و کل محیط ،بصورت یکنواخت گرم می شود.

انتقال حرارت درگرمایش از کف
انتقال حرارت درگرمایش از کف

انواع سیستم گرمایش از کف براساس انرژی مصرفی

به طور کلی دو نوع گرمایش از کف وجود دارد که عبارتند از:

 1. گرمایش از کف هیدرولیکی
 2. گرمایش از کف الکتریکی
گرمایش از کف هیدرولیکی

در این سیستم گرمایش ،ابتدا آب به وسیله پکیج گرم شده و به وسیله لوله های پلیمری تعبیه شده در کف ساختمان ها به محیط ساختمان منتقل شده و محیط را گرم می کند.البته میتوان از لوله های مسی نیز استفاده کرد ولی هزینه بالایی داشته و مقرون به صرفه نمی باشد.در این سیستم انرژی حاصل از سوخت فسیلی به انرژی حرارتی تبدیل شده و توسط آب ،به محیط منتقل می شود.

گرمایش از کف الکتریکی

در این سیستم گرمایش به وسیله انرژی الکتریکی از سیم های برق به کف ساختمان منتقل شده و گرمای حاصل از مقاومت های الکتریکی به محیط ساختمان منتقل می شود.

لوله های بکار رفته در سیستم گرمایش از کف

در این سیستم هم میتوان از لوله های مسی، گالوانیزه وپلیمری استفاده نمود،در حال حاضر در کشور ما یکی از بهترین لوله های بکار رفته در کف ساختمان ها ، لوله های ترکیبی پنج لایه  PEX AI PEX  می باشد که هم از لحاظ قیمت مقرون به صرفه بوده و هم انعطاف مناسبی داشته و مقاومت بالایی در برابر خوردگی و پوسیدگی دارد.

لوله های گرمایش از کف باید از مقاومت بالایی برخوردار باشند تا طول عمر مناسبی داشته و رسوب گیری در آن ها به حداقل ممکن برسد.معمولا لوله های پنج لایه بخاطر داشتن طول عمر ۵۰ ساله ،بیشترین کاربرد را در گرمایش از کف دارند.

مقدار مصرف انرژی برای گرمایش از کف

برای گرم کردن یک اتاق ۱۰ متری در سیستم گرمایش از کف ،ما نیاز به حرارت حدوداً ۳۰ درجه سانتی گرادی داریم تا اتاق به راحتی گرم شود.

در سیستم های قدیمی ،رادیاتوری برای گرم کردن همان اتاق در همان شرایط هوایی ، ما نیاز به گرمای حدوداً ۷۰ درجه سانتی گراد داریم تا همان اتاق به همان میزان گرم شود.

ضرورت عایق کاری در سیستم گرمایش از کف

در سیستم گرمایش از کف برای اینکه تمام گرما از کف به محیط خانه منتقل شود ،زیر لوله های پنج لایه را با فوم الاستومری شانه تخم مرغی پوشش می دهند تا تمام گرما به محیط خانه انتقال پیدا کند و هدر رفت انرژی به حداقل ممکن برسد.

شما عزیزان جهت تهیه و استعلام قیمت لوله های پنج لایه و فوم الاستومری همراه با تخفیف ویژه ، می توانید با ما تماس حاصل فرمایید.

طول عمر سیستم گرمایش از کف

یکی از مزیت های سیستم گرمایش از کف ،عدم نیاز به تعمیر و نگهداری می باشد.عمر این سیستم به بیش از ۳۰ سال می رسد.این سیستم توسط شیرهای قطع کن و وصل کن و کلکتور قابل تنظیم بوده و ما را قادر می سازد تا تمامی بخش های ساختمان را کنترل کنیم .

در این سیستم تمامی بخش های ساختمان با شیرهای مختلف کنترل می شود و ما میتوانیم یک بخش را از مدار خارج کرده و بخش دیگر ساختمان را به مدار گرمایش اضافه کنیم .

مزایای استفاده از سیستم گرمایش از کف
 1. داشتن فضای بیشتر در منازل ،بخاطر عدم نیاز به رادیاتور و شوفاژ
 2. داشتن ایمنی و امنیت بالا ،بخاطر عدم تمرکز حرارت بالا در یک نقطه
 3. طول عمر بالا و عدم تعمیر و نگه داری مدار گرمایش
 4. انتقال حرارت به صورت یکنواخت و پیوسته
مراحل نصب و راه اندازی سیستم گرمایش از کف

بهترین زمان برای اجراء و نصب این سیستم هنگام ساخت ساختمان می باشد.نصب و راه اندازی سیستم گرمایش شامل مراحل زیر می باشد

 1. طرح نقشه اولیه
 2. عایق بندی کف ساختمان به منظور عدم اتلاف انرژی
 3. اجراء لوله کشی روی عایق بندی
 4. تست سیستم در فشار مد نظر که حدوداً ۶ اتمسفر می باشد.
 5. بتن ریزی و پوشاندن سیستم گرمایش از کف
تفاوت گرمایش ازکف با گرمای
تفاوت گرمایش ازکف با گرمایش قدیمی

همانطور که در عکس فوق ملاحظه می کنید در سیستم گرمایش از کف انرژی حرارتی به صورت یکنواخت پخش شده و تمام نقاط ضروری ساختمان گرم شده است ولی در سیستم گرمایش رادیاتور و بخاری و فن کوئل کف ساختمان سرد بوده و انرژی حرارتی از دیواره های ساختمان هدر می شود.

هزینه سیستم گرمایش از کف 

هزینه سیستم گرمایش از کف با هزینه گرمایش های قدیمی ،تفاوت چندانی نداشته و حدوداً هزینه ها با هم برابر می شود.فقط در اجراء گرمایش از کف باید دقت شود تا از متریال و جنس اولیه مرغوب و استاندارد استفاده شود تا طول عمر بالای آن حفظ شود .

عدم استفاده از متریال مرغوب میتواند به زیرساخت ساختمان صدمه زده و هزینه تعمیر و نگهداری بالایی را در بر دارد.

شکل شماتیک لوله های گرمایش از کف

به طور کلی چیدمان لوله های گرمایش از کف به چهار دسته اصلی تقسیم بندی می شود.

 1. طرح دو طرفه یا L  شکل
 2. طرح مارپیچ (این طرح کاربرد بیشتری داشته و تمام سطح کف ساختمان را گرم می کند)
 3. طرح سه طرفه یا  U  شکل
 4. طرح چهار طرفه یا لوپ (این طرح هم بیشترین کاربرد را دارد و تمامی سطح کف را پوشش می دهد).
چیدمان لوله ها در گرمایش از کف
چیدمان لوله ها در گرمایش از کف
برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن