بلاگ

مروری بر لوله های فاضلاب

در این مقاله می پردازیم به انواع لوله های فاضلاب و سیر تکامل این لوله ها را بررسی می کنیم.

پیدایش لوله فاضلاب

با پیشرفت علم مهندسی و تاسیسات و گسترش شهرها و پیدایش لوله های آبرسانی و فاضلابی انواع لوله ها تولید و مورد استفاده قرار گرفت.در ابتدای پیدایش لوله های فاضلابی با متریال سنگ بود و به مرور زمان به فلز و سپس به لوله های پلیمری تبدیل شد.

ابتدا لوله های فاضلابی با سنگ تولید می شد ،این لوله ها بسیار سنگین و غیر قابل انعطاف بودند و نصب و اجرای آن ها بسیار سخت بود.سپس لوله های چدنی اختراع و ابداع شد ،آب بندی این لوله ها راحتر بود و وزن بالایی داشته و نصب و اجرای آن ها نسبت به لوله های سنگی راحتر بود.

در حال حاضر لوله های پلیمری جای لوله های چدنی را گرفته و وزن پایینی داشته و نصب و اجراء آن ها راحتر است.این لوله ها که به لوله های پلیکا و لوله های پوش فیت معروف هستند به راحتی نصب و اجرا می شوند.

لوله پلیکا

لوله های پلیکا وزن سبکی داشته و اتصالات آن به وسیله چسب های مخصوص آب بندی شده و در ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد.لوله های پلیکای اصلی توسط شرکت های مختلفی تولید می گردد که میتوان به لوله های گلپایگان اشاره نمود.

شما عزیزان جهت استعلام قیمت و دریافت تخفیف می توانید با ما تماس گرفته و لوله های پلیکا با برند های گلپایگان و سمنان را از ما تهیه فرمائید.

لوله های پلیکا در دو نوع سایلنت و معمولی تولید می گردد و در ضخامت های فشار کم و فشار بالا تولید می گردد که شما عزیزان می توانید برای سیستم فاضلاب خود از نوع پر فشار آن استفاده کنید.

لوله پوش فیت

لوله های فاضلابی پوش فیت از آب بندی چسبی نبوده و توسط یک پکینگ که در قسمت مادگی آن تعبیه شده عمل آب بندی می شود.این لوله ها توسط زوغن های مخصوص و با فشار آب بندی میشوند.

لوله های پوش فیت نسل جدید تری نسبت به لوله های پلیکا بوده و سرعت نصب و اجراء آن ها نسبت به پلیکا بالاتر و کیفیت آب بندی آن ها بیشتر می باشد.یکی از خصوصیات پوش فیت این است که در هنگام سرد شدن ها و گرم شدن های مکرر و به دلیل افزایش سایز و کاهش سایز از آب بندی خارج نشده و لوله ها به راحتی داخل هم انبساط و انقباض پیدا می کنند.

اتصالات پلیکای گلپایگان

در نصب و اجراء لوله پلیکا ،اتصالات نقش کلیدی و اساسی را ایفا می کنند.به این صورت که برای زاویه بندی و شیب بندی مناسب لوله و اتصالات را به صورت آزاد و بدون چسب به هم متصل کرده و برای اینکه اتصالات به صورت آزاد و راحت در هم چرخش کنند بهتر است از اتصالات گلپایگان اصلی استفاده گردد.

استفاده از اتصالات اصلی گلپایگان نه تنها راحت در هم گردش کرده بلکه به بهترین شکل ممکن در هم آب بندی می شوند.پس شما عزیزان می توانید برای اینکه هزینه خرید لوله های پلیکا پایین بیاید از لوله های سمنان استفاده کرده و فقط از اتصالات گلپایگان استفاده کنید.

همچنین برای ایجاد کونیک و یا همان مادگی در لوله های پلیکا باید آن ها را حرارت داد به همین منظور لوله های اصلی با متریال مرغوب راحتر گرم شده و در هنگام کونیک زدن به راحتی فرم گرفته و پارگی و یا دفرم شدن ناخواسته کمتری دارند.

اتصالات پلیکا
اتصالات پلیکا

اتصالات پوش فیت

اتصالات پوش فیت تماما دارای مادگی بوده و در قسمت مادگی از پکینگ های آب بندی استفاده شده است و از لوله های دو سر سوکت که دو سر آن ها دارای مادگی بوده به صورت بوشن دو سر لوله ها را به هم متصل می کنند.

هزینه نصب و اجراء پوش فیت ها بالاتر بوده و از کیفیت بالاتری نسبت به پلیکا برخوردار هستند.در عوض پلیکا ها هزینه پایین تری داشته و تمامی قسمت های پلیکا مورد استفاده قرار می گیرد.

اتصالات پوش فیت
اتصالات پوش فیت
پلیکای استاندارد و غیر استاندارد

برای لوله کشی فاضلاب حتماً از لوله های استاندارد پلیکا استفاده گردد و لوله های غیر استاندارد پلیکا برای مصارف لوله کشی برق و سیستم هواکش و یا ونت ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین دقت شود برای لوله کشی فاضلاب از لوله های فشار قوی استاندارد استفاده شود تا در آینده از هزینه های تعمیر و نگهداری اضافه جلوگیری به عمل آید.

لوله سیمانی 

لوله های سیمانی در گذشته نیز برای سیستم فاضلاب مورد استفاده قرار می گرفته که جایگزین خوبی به جای لوله های سنگی بود و در حال حاضر فقط برای سیستم های هواکش مصارف تجهیزات گرمایش مورد استفاده قرار می گیرد.

آب بندی لوله های سیمانی به وسیله سرب و کنف صورت می گرفت که هم زمان گیر بود و هم نیاز به تجربه بالایی داشت.همچنین خطرات ناشی از داغ کردن سرب زیاد بود که با به وجود آمدن لوله های پلیکا و پوش فیت این سختی به حداقل رسیده و سرعت کار افزایش چشم گیری پیدا کرده است.

دقت در زاویه بندی لوله های فاضلابی 

برای اینکه پسماند های فاضلابی در لوله ها به راحتی حرکت کرده و به راحتی تخلیه گردد باید شیب لوله ها با یک زاویه استاندارد رو به پایین باشد تا آب و پسماند های فاضلابی به راحتی حرکت کرده و تخلیه گردند.این شیب استاندارد به میزان ۲ درصد الی ۶ در صد می باشد.

این شیب بسته به سایز لوله ها از ۲ الی ۶ درصد می باشد.که با رعایت این اصل می توان سیستم لوله کشی را تضمین نمود و از گرفتگی های احتمالی جلوگیری کرد.

همچنین میتوانید برای اینکه شیب لازم را ایجاد کنید از شابلون های دست ساز استفاده کرد تا شیب لوله ها را اندازه گرفت و به شیب مورد نظر دست پیدا کرد.

ضرورت انتخاب اتصالات استاندارد 

برای نصب واجراء لوله کشی فاضلاب بهتر است از اتصالات استاندارد با برند های محبوب و اصلی استفاده شود زیرا اتصالات خوب هم زاویه نصب را به بهترین شکل ممکن حفظ می کنند و هم به در این اتصالات هیچ گونه ضایعه و اضافاتی وجود نداشته و باعث عدم رسوب گیری می شوند.

اتصالات اصلی و باکیفیت می تواند طول عمر و کیفیت نصب را بالا ببرد ، مخصوصاً در لوله فاضلاب پلیکا استفاده از اتصالات با کیفیت ضرورت داشته و کیفیت نصب را بالا می برد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن