بلاگ

پکینگ ها و اورینگ ها

متریال پکینگ ها و اورینگ ها

یکی از وظایف اصلی پکینگ ها و اورینگ ها آب بندی سیستم می باشد .یکی دیگر از وظایف پکینگ ها و اورینگ ها  فیکس کردن و پر کردن بین دو قطعه در سیستم می باشد.

کاربرد پکینگ ها و اورینگ ها در تاسیسات و لوله کشی ها

پکینگ ها در لوله های پوش فیت مورد استفاده قرار می گیرند.همچنین اورینگ ها در لوله و اتصالات ۵ لایه وظیفه آب بندی بین لوله و اتصالات را بر عهده دارند.

نحوه کار پکینگ ها

نحوه کار پکینگ ها به این صورت است که فشار سیال (آب ،گاز،روغن) به لبه های پکینگ ها فشار وارد کرده و عمل آب بندی انجام می شود .با زیاد شدن فشار سیال قدرت آب بندی پکینگ هم زیاد می شود .

جنس پکینگ ها و اورینگ ها

پکینگ ها و اورینگ ها را از لاستیک های سیلکن دار تولید می کنند .همچنین از خاصیت الاستیکه یورتان در تولید پکینگ ها استفاده می شود که هم کیفیت پکینگ ها را بالا برده و هم مقاومت در برابر خورندگی زیاد می شود.

متریال اولیه ساخت پکینگ ها به سه گروه کلی تقسیم بندی می شوند:
 1. پلاستیک
 2. لاستیک های طبیعی
 3. لاستیک های مصنوعی

مقایسه پکینگ ها و اورینگ ها

هرچند که از هر دو آن ها برای آب بندی و درز گیری و عمل گرد گیری استفاده می شود ،ولی تفاوت هایی نسبت به هم دارند که در ادامه مقاله به آن ها اشاره می کنیم:

اورینگ ها نسبت به پکینگ ها نصب راحتری داشته و همچنین هزینه پایین تری نسبت به پکینگ ها دارند به همین علت فروش اورینگ ها نسبت به پکینگ ها بیشتر است. پکینگ ها قیمت بالاتری داشته ولی در مواردی استفاده می شوند که اورینگ ها نمی توانند عمل کنند ،همچنین سطح اصطحکاک پکینگ ها پایین تر بوده و مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی دارند، همچنین مقاومت آن ها در برابر تغییر شکل بالا بوده و به راحتی (دفرم) نمی شوند.انتقال حرارت در پکینگ ها بالا می باشد.

پکینگ ها از لحاظ دمای کاری به دو بخش کلی تقسیم بندی می شوند:

 1. پکینگ های آزبستوس
 2. پکینگ های متالیک
پکینگ های آزبستوس:

بیشتر در مواردی استفاده می شوند که دمای کاری آن ها  پایین است.

پکینگ های متالیک:

این پکینگ ها برای دمای بالا طراحی شده اند و تحمل حرارتی بالایی دارند.

کاسه نمد

کاسه نمد ها هم در حالت کلی کار پکینگ ها و اورینگ ها را انجام می دهد ولی در جزئیات ،تفاوت هایی دارند که به آن ها اشاره می کنیم

مقایسه پکینگ ها و کاسه نمد ها

 • کاسه نمد ها: کاسه نمد ها تحت فشار زیاد نمی باشند و در فشار کاری کمی کار می کنند ،همچنین برای آب بندی قطعات با سرعت های بالا طراحی شده اند و از ترکیب لاستیک و فلز ساخته شده اند.
 • پکینگ ها: پکینگ ها تحت فشار زیادی می باشند و تحمل فشار بالا را داشته و برای سرعت های پایین طراحی شده اند، همچنین در ساختمان آن ها از فلز استفاده نشده است.

 

نکته:پکینگ ها و کاسه نمد ها هم بعنوان آب بند و درز گیر و گرد گیر مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع مختلف پکینگ ها
 • پکینگ لبه دار
 • پکینگ تراکمی
 • پکینگ نواری
 • پکینگ  (v)

پکینگ لبه دار و کاربرد آن در پوش فیت ها

پکینگ های لبه دار که به دو شکل طراحی می شوند در لوله های پوش فیت به منظور آبندی مورد استفاده قرار می گیرند.

 1. پکینگ تک لب
 2. پکینگ دو لب

پکینگ تک لب:این پکینگ ها همانطور که از نامشان پیداست دارای یک لب برای آب بندی می باشند و برای مکان هایی استفاده می شوند که فشار سیال آب بندی شده کمتر می باشد.

پکینگ دو لب:این پکینگ ها دارای دو لب می باشند و در جاهایی استفاده می شوند که فشار سیال عبوری زیاد بوده به همین منظور از یک لب مضاعف دیگر استفاده می شود.

تحول ساختار لوله های فاضلاب توسط پکینگ ها

با پیدایش پکینگ ها تحول بزرگی در لوله و اتصالات فاضلابی رخ داد و لوله های پوش فیت با مجهز شدن به پکینگ های آب بندی توانست جای پلیکا را گرفته و از سرعت و کیفیت نصب بالاتری برخوردار شوند.همچنین وجود پکینگ ها توانست مسیر لوله های فاضلاب را از خشکی و صلبی در آورده و باعث شده است که به مرور زمان از حالت آب بندی خارج نشوند.

پکینگ ها جایگزین مناسبی به جای آب بندی های چسبی هستند ، هر چند که در حال حاضر اتصالات چسبی زیادی در حال استفاده است ولی در آینده ای نزدیک پکینگ ها جای خود را کاملا در بازار لوله و اتصالات باز کرده و تتحولی شگرف ایجاد می کنند.

در حال حاضر پکینگ های آب بندی فقط در لوله های فاضلابی مورد استفاده قرار می گیرد .همچنین اورینگ ها در اتصالات پنج لایه تعبیه شده و به صورت دو تایی و سه تایی می باشد و برای آب بندی فشار آب مصرفی طراحی شده است.

اتصالات فیتینگی

اتصالات فیتینگی در حال گسترش می باشد و در آینده ایی نزدیک در صنعت لوله کاربرد بیشتری پیدا می کند.اتصالات فیتینگی تماماً توسط پکینگ ها و یا اورینگ ها آب بندی می شوند و از طول عمر بالایی برخوردار هستند و در ضمن نصب و راه اندازی ساده تری دارند.

اتصالات فیتینگی هم سرعت نصب بالایی داشته و هم دقت بالایی دارند و در صنعت پنوماتیک استفاده های فراوانی دارد و در صنعت لوله آب و فاضلاب در حال گسترش است و توانسته جایگاه خوبی را به خود اختصاص دهد.

 
برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن