بلاگ

متریال پلی یورتان در ساختار لوله ها

متریال پلی یورتان

پلی یورتان جامد از خانواده پلاستیک هاست و از پلاستیک ترمو میباشد . این ماده برای نخستین بار در یک شرکت آلمانی بنام بایر تولید شد وبه مصارف نظامی رسید. این متریال از پلیمر منحصر به فرد ساخته شده است و به علت داشتن حالت لاستیکی و کشش مناسب ،همراه با سختی و مقاومت به سایش در صنعت لوله سازی کاربرد های فراوانی داشته و همچنین در صنایع آب بندی نیز کاربردهای فراوانی دارد.

بکار گیری پلی یورتان در صنعت

این پلیمر در ساخت خیلی از وسایل به کمک ما آمده است. از این متریال در تولید تشک، گلگیر خودرو ، عایق کاری بدنه یخچال ها ، سقف ساختمان ها ، ساخت لاستیک خودروها ، داشبورد ماشین و پوشش پل ها و کف مخازن استفاده می شود. از پوشش این ماده میتوان در محافظت از خطوط لوله ،بدنه کشتی و سکوهای دریایی استفاده کرد.این محصول درحال گسترش استفاده درصنعت می باشد.

شکل گیری و خواص فیزیکی پلی یورتان

پلی یورتان ها از رزین جامد تشکیل شده که هیچ گونه حلالی در آن استفاده نشده به همین علت به آن پلی یورتان صد در صد جامد گفته می شود . گران روی این ماده ارزشمند بر اساس نوع رزین آن انتخاب می شود و هیچگونه حلال پذیری در آن مورد استفاده قرار نگرفته است . پلی یورتان ها درحین اینکه مقاومت و سختی بالایی دارند ،رفتار الاستیکی خوبی هم از خود نشان می دهند . این محصول دو خصوصیت سختی والاستیکه که متضاد هم هستند را در خود دارد . همچنین این ماده مقاومت خوبی در برابر خورندگی اسیدی و قلیایی و نمکی  رقیق را دارد به همین منظور گزینه مناسبی برای پوشش دهی به فلزات اعم از آهن وفولاد ها هستند .

رقابت پلی یورتان با دیگر محصولات

این ماده ممکن است در آینده ایی نزدیک جای گالوانیزه ها را که از روی استفاده می شود را بگیرند ، دلایل آن عبارتند از سازگاری به طبیعت ، ایمنی بالا در مصرف و تولید ، عدم نداشتن مواد سرطان زا ، خشک شدن در دمای پایین و عدم نیاز به حرارت دهی بالا و سرعت خشک شدن بالا . کنترل هر ضخامتی که مد نظر باشد و قابل استفاده برای هرگونه لوله با هر ضخامت و قطری که باشند . دلایل فوق باعث می شوند که این ماده رقیب خوبی برای محصولات مشابه باشد.

استفاده از پلی یورتان در صنعت لوله و اتصالات

این محصول توانسته درصنعت لوله امریکا که یکی از قوی ترین صنعت هاست جایگاه خوبی را برای خود اختصاص دهد . پلی یورتان در آینده ایی نزدیک در صنعت لوله جهان نقش حائز اهمیتی را از خود ایفا می کند.از پلی یورتان میتوان در ساخت پکینگ ها و اورینگ ها در صنعت لوله های پوش فیت و پنج لایه ها بهره برد .در حال حاضر بعضی از شرکت های معتبر لوله سازی در داخل کشورمان از خواص و رفتار این ماده ارزشمند استفاده های بیشماری کرده و لوله هایی با کیفیت عالی را روانه بازار می کنند.همچنین پلی یورتان در لوله های پلیکا و پوش فیت ها برای استحکام و خاصیت الاستیکه مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای متریال پلی یورتان
 • جذب رطوبت پائینی دارند.
 • مقاومت زیادی در برابر سایش دارند.
 • استحکام کششی بالایی دارند.
 • فوم های آن سبک می باشد و عایق خوبی می باشند و ضریب انتقال گرمای پایینی دارند.
معایب متریال پلی یورتان

تنها عیب این متریال ،ناپایداری در برابر نور آفتاب می باشد و از خود تغییر رنگ نشان می دهد.

استفاده از پوشش پلی یورتان در لوله های فلزی

در لوله های فلزی از پوشش پلی یورتان استفاده می شود تا لوله ها ی فلزی در مقابل رطوبت و عوامل شیمیایی مانند سولفات مقاوم شده و از بین نروند.از پوشش پلی یورتان در سطح داخلی لوله های فلزی و بتنی استفاده های زیادی می شود.

ویژگی های استفاده از پوشش پلی یورتان در سطوح داخلی لوله های فولادی و بتنی
 • آب بندی در سطوح داخلی لوله ها را بالا می برد.
 • مقاومت سطح لوله در برابر مواد شیمیایی را بالا می برد.
 • از آسیب دیدن جداره داخلی لوله بتنی و فولادی بر اثر عبور سیال جلوگیری می کند.
 • به دلیل صیغل بودن ،باعث عدم افت فشار سیال می شود.

استفاده از پلی یورتان در صنعت لوله انقلاب بزرگی را ایجاد کرد و باعث ایجاد نسل جدیدی از لوله ها شد که هم در برابر رسوب مقاوم هستند و هم طول عمر بالایی دارند.

در لوله های پلی اتیلن و ۵ لایه از خواص پلی یورتان استفاده شده و کاربرد لوله ها  افزایش یافته است.

کاربرد متریال پلی یورتان در فوم ها

یکی از کاربرد های فراوان پلی یورتان تولید فوم می باشد . فوم ها عایق های جدید حرارتی و صوتی می باشند که جایگاه خوبی در بازار پیدا کرده اند.

فوم های پلی یورتان به ۳ دسته کلی تقسیم بندی می شوند که عبارتند از

 1. فوم های نرم
 2. فوم های نیمه نرم
 3. فوم های سخت
فوم های نرم

این فوم ها به صورت سلول باز هستند ،یعنی هوا به آسانی داخل آن ها عبور می کند و دانسیته آن ها حدوداً ۹۳ بر ۳  اینچ مکعب می باشد.این فوم ها در جذب صوت عالی عمل می کنند و ضریب حرارتی پایینی دارند.همچنین در برابر اسید ها و باز های قوی ضعیف عمل می کنند.

فوم های نیمه نرم

این فوم ها رطوبت هوا را جذب نمی کنند و خواص الاستیکی کمتری از نوع بالا داشته ولی تغییرات قابل ملاحظه ای در سختی و سایر خواص آن بوجود آمده است.

فوم های سخت

این فوم ها کمترین ضریب هدایت حرارتی را داشته و بیشترین کاربرد را در عایق کاری ساختمان ها و بخصوص لوله ها دارند.

از پلی یورتان در ساخت لوله و فوم ها بهره می گیرند که به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم
 1. لوله پنج لایه
 2. فوم الاستومری
 3. فوم سفید
 4. عایق کاری سطوح داخلی لوله های فولادی و بتنی
 5. در ساخت پکینگ های آبندی بکار رفته در پوش فیت ها

منبع: صنایع شیمیایی آذین بسپار سپاهان

مقاوم سازی افزیر

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن