بلاگ

لوله کشی

راه اندازی و اجراء لوله های فلزی،پلاستیکی، سیمانی و یا ترکیبی(فزی-پلاستیکی) و … برای انتقال آب،فاضلاب،سیالات اعم از مایعات پتروشیمی و گازها را لوله کشی می گویند.

انواع لوله کشی 

موارد استفاده از لوله کشی بسیار گسترده است که ما به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم

 1. لوله کشی منازل مسکونی(خانگی)
 2. لوله کشی صنعتی یا پایپینگ
 3. لوله کشی تجاری
 4. لوله کشی کشاورزی
 5. لوله کشی شهری

لوله کشی منازل مسکونی

لوله کشی در خانه ها به منظور انتقال و جابجایی آب،گاز و تخلیه فاضلاب و تاسیسات گرمایش و سرمایش منازل مورد استفاده قرار می گیرد.اگر تاسیسات و لوله کشی ساختمان ها توسط یک تکنسین ماهر انجام شود،می تواند در کیفیت زیرساخت ساختمان تاثیر چشم گیری داشته باشد.یکی از آیتم ها و مشخصه های خوب برای یک ساختمان ،سیستم آبرسانی و فاضلاب آن می باشد.حدودا ۲۵ درصد هزینه ساختمان صرف لوله کشی و تاسیسات آن می شود.اگر لوله کشی توسط یک فرد آماتور انجام شود،می تواند به زیر ساخت و زیر بنای ساختمان آسیب برساند و هزینه تعمیر و نگهداری ساختمان را بالا ببرد.

متریال لوله ها در لوله کشی منازل مسکونی

در گذشته خیلی دوراز لوله های سربی در لوله کشی منازل استفاده می شده است،بعد از آن از لوله های گالوانیزه مورد استفاده قرار گرفت.درحال حاضر از لوله های پلیمری-پلاستیکی و فلزی برای لوله کشی منازل استفاده می شود.سال ها است که از لوله های پلی پروپیلن که معروف به لوله سفید یا لوله سبز هستند برای لوله کشی منازل استفاده می شود.لوله ۵ لایه، یکی از بهترین لوله ها برای مصارف خانگی می باشد.

لوله کشی صنعتی یا پایپینگ

لوله کشی صنعتی در جابجایی مواد پتروشیمی (نفت،بنزین،مشتقات نفتی و گازوئیل) در پالایشگاه ها و جابجایی سیال عامل در نیروگاه ها و… مورد استفاده قرار می گیرد.همچنین در نیروگاه ها و در تجهیزات برج های خنک کن و مخازن و مبدل های حرارتی ،چیلر ها ،کمپرسورها ،مکنده ها و دمنده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله کشی صنعتی توسط مهندسان سیالات طراحی شده و توسط کارگران ماهر نصب و اجراء می شود.همچنین این لوله کشی حساس بوده و نیاز به علم و تخصص زیادی می خواهد.

در صنعت ،هدف اصلی از لوله کشی ،سالم رساندن سیالات و گاز ها توسط لوله ها می باشد.

اجزاء مختلف یک لوله کشی صنعتی (پایپینگ)

لوله کشی صنعتی یا پایپینگ از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که عبارتند از:

 1. لوله ها
 2. اتصالات
 3. فلنج ها
 4. شیرآلات

۱-لوله ها:لوله های یکی از اصلی ترین و درعین حال ساده ترین جزء در سیستم لوله کشی صنعتی هستند که از انواع مختلفی برخوردار هستند.یک لوله از ۷ فاکتور اصلی برخوردار است که عبارتست از:

۱-جنس لوله ۲ – قطر لوله  ۳- نوع لوله  ۴-ضخامت لوله ۵ – شکل و نحوه شماتیک سر لوله  ۶-طول لوله ۷- استاندارد های ابعاد لوله

متریال لوله ها در لوله کشی صنعتی

سطوح داخلی لوله ها با تکنولوژی خاصی طراحی و ساخته می شوند و از متریال آن ها انحصاری بوده و فقط چند کشور خاص در ساخت و طراحی آن ها علم و توانایی دارند.اخیرا کشور عزیزمان ایران در ساخت خطوط لوله مواد نفتی به خود کفایی رسیده است.

لوله کشی تجاری

از این لوله کشی در انتقال سیالات و گاز ها اعم از نفت،گاز ،آب ،فاضلاب و … بین کشورها مورد استفاده قرار می گیرد.لوله کشی تجاری هزینه بسیار بالایی داشته و معمولا در قراردادهای بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد.در آینده ،خط لوله ایی به طول حدوداً ۱۸۰۰ کیلومتر ،برای انتقال گاز ایران به اروپا قرار است ساخته شود که از مسیر ترکیه عبور کرده و اکثر کشور های اروپای شرقی ازآن استفاده می کنند.خط لوله فوق که یکی از خطوط بزرگ لوله کشی تجاری است توسط متخصصان ایرانی در حال طراحی و ساخت است.

لوله کشی کشاورزی

در لوله کشی کشاورزی برای انقال آب به زمین های کشاورزی و مزارع مورد استفاده قرار می گیرد.از آنجایی که کشاورزی بسیار پر اهمیت می باشد بر حسب آن لوله کشی و آبرسانی آن نیز پر اهمیت می باشد.

متریال لوله ها در لوله کشی کشاورزی

اکثرا در لوله کشی کشاورزی از لوله های پلی اتیلن به علت هزینه پایین و مقاومت زیاد استفاده می شود.همچنین از کانال های آب به عنوان انتقال آب بر سر مزارع استفاده می شودو می تواند حجم زیادی از آب را جابجا کند.

بیشتر بدانید

مسیل های حفاری شده در شهر تهران ،مثل لوله های زهکشی عمل کرده،البته به مراتب حجم آب بیشتر و بزرگتری نسبت به لوله های کاروگیت دارند.

در لوله کشی ساختمان ها چند نکته حائز اهمیت می باشد که عبارتند از:
 1. متریال لوله های استفاده شده
 2. دقت نصب و اجراء
 3. سیستم نصب توسط فرد متخصص

 

سیستم نصب توسط فرد متخصص

لوله کشی حتماً باید توسط متخصص و فرد ماهر انجام شود و همچنین در اجرای آن تمامی مقررات و قوانین ملی ساختمان رعایت شود.اصول افقی بودن لوله ها در لوله کشی کاملاً رعایت شود و به شکلی باشد که باعث برگشت آب در لوله ها نگردد. همچنین لوله کشی نباید نمای ظاهری ساختمان ها را به هم بریزد و ساختار سرامیک ها را تغییر دهد و یا ایجاد موج در سرامیک ها شود.

متریال لوله های بکار رفته در لوله کشی ساختمان

طبق مقررات ملی ساختمان ،لوله های مجاز برای لوله کشی عبارتند از:

 1. لوله های مسی
 2. لوله های پنج لایه
 3. لوله های فولادی گالوانیزه
 4. لوله های پلی اتیلن با دمای بالا
 5. لوله های سفید تک لایه
 6. لوله های سفید سه لایه
لوله های مسی

لوله های مسی یکی از بهترین لوله ها می باشد ولی بخاطر گران بودن آن ها کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

لوله های پنج لایه

یکی از بهترین لوله ها می باشد و قیمت مناسبی داشته و چون تلفیقی از پلیمر و فلز می باشد ،مقاومت خوبی داشته و طول عمر بالایی دارد.

لوله های فولادی گالوانیزه

این لوله ها مقاومت زیادی در برابر ضربه را داشته و حرارت بالایی را تحمل می کنند ،ولی بخاطر رسوب گیری زیاد کمتر از آن ها استفاده می شود.

لوله های پلی اتیلن با دمای بالا

این لوله ها مقرون به صرفه بوده ولی بیشتر در صنعت کشاورزی و زهکشی از آن ها استفاده می شود.

لوله های سفید تک لایه و سه لایه

این لوله ها بیشترین استفاده را در لوله کشی ساختمان ها دارند و قیمت مقرون به صرفه داشته و کارایی آن ها مناسب می باشد.لوله سفید تک لایه و سه لایه که از مواد اولیه پلی پروپیلن تشکیل شده است با محیط زیست سازگار می باشد و برای مصارف خانگی و شرکتی و حتی صنعتی میتوان از آن استفاده نمود.

لوله سفید که به لوله سبز نیز معروف هستند و در حال حاضر سه رنگ سفید و سبز و آبی آن تولید و ارائه می گردد، قیمت مقرون به صرفه داشته و سرعت و کیفیت نصب و اجراء این لوله ها بسیار بالا می باشد.

هدف اصلی از لوله کشی آب ساختمان ها

هدفت اصلی از لوله کشی آب ساختمان این است که تمامی ساکنین ساختمان به آب مصرفی دسترسی داشته باشند ،پس باید فشار آب در حدی باشد که بتواند نیازهای ساکنین را بر آورده کرده و در صورتی که تمامی ساکنین ،همزمان آب مصرف کنند، کماکان آب فشار مناسب را داشته باشد و با افت فشار زیاد روبرو نشوند.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن