بلاگ

لوله کشی و آبرسانی استخرها

لوله کشی و آبرسانی استخرها

لوله کشی فنی واصولی استخرها نه تنها کیفیت آب ورودی را بالا می برد بلکه به تصفیه بهتر آن نیز کمک شایانی میکند.یکی دیگر از مزایای لوله کشی اصولی این است که کیفیت شنا کردن را برای شناگر بالا می برد و باعث می شود که شناگر یک تجربه خوبی از شناکردن داشته باشد.انتخاب نوع لوله و طراحی نقشه لوله کشی و…باید به بهره وری آن کمک کند.

پیش نیازهای،لوله کشی استخر

 • از پیچ و تاب های غیرضروری در سیستم لوله کشی استخر پرهیز شود.
 • مسیر لوله کشی به ترتیب، اول پمپ آغازگر و سپس فیلتر و بعد از فیلتر،سیستم گرمایش و سپس کلرزنی گردد.
 • ابعاد و قطر لوله ها باید متناسب با حجم استخر و میزان آب ورودی و خروجی آن باشد.
 • زیرساخت مناسب برای گردش آب و نحوه اجرای لوله کشی، فراهم باشد.
 • بهترین لوله برای استخرها استفاده از لوله های پی وی سی (PVC) می باشد که هم سیستم گردش آب را راحت کرده و هم در برابر کلر مقاوم هستند.

مراحل نصب آب و فاضلاب استخرها

مرحله ۱:نصب زهکش ها و کف آبروهای مناسب

اولین قدم در اجرای سیستم لوله کشی نصب کف آبروها و زهکش های ورودی آب است.نصب تجهیزات فوق برای جمع آوری چربی های بدن شناگران و اجسام شناور،تعبیه می شوند.این سیستم به لوله اصلی فاضلاب متصل می شود و مواد زائد و آب های چرب راجمع آوری کرده و به فاضلاب هدایت می کند.

مرحله۲:اتصالات و کوپلینگ ها

اتصالات باید کاملا تمیز و اصولی نصب گردند تا باعث نشتی نشوند.اتصالات و کوپلینگ ها از اجزای اصلی لوله کشی استخرها بشمار می روند و در نصب و اجرای آن ها باید کمال دقت و تمیزی رعایت شود.

مرحله۳:اجرا و نصب لوله های زهکشی

استفاده از زهکش های مناسب با متریال خوب و قطر مناسب و جای نصب مناسب باعث بالا رفتن کیفیت زهکشی و عدم تخریب آن می شود.همچنین برای زهکشی میتوان از لوله های کاروگیت مناسب استفاده نمود.

مرحله۴:نصب و اجراء لوله های ورودی آب

استفاده از لوله پی وی سی با قطر های مناسب و مشخص و یکپارچه می تواند کیفیت جریان آب را بهبود بخشد و آب ورودی قوی و مناسب را فراهم کند.

مرحله۵:قرار دادن پوشش مناسب روی لوله ها 

بعد از انجام و اتمام کار لوله کشی باید روی لوله ها را با پوشش های مخصوص پوشاند. با پوشش مناسب لوله ها،از ایجاد صدمه و ضربه به آنها جلوگیری میشود.این عمل باعث می شود که طول عمر لوله ها افزایش یافته و هزینه تعمیر و نگه داری پایین بیاید.

انواع لوله های بکار رفته در لوله کشی استخر

 • لوله پی وی سی (PVC)
 • لوله پی وی سی فلکس (PVC FLEX)
 • لوله سی پی وی سی (CPVC)
 • لوله پلی اتیلن (PE)
 • لوله ای بی اس (ABS)
 • لوله فلزی

لوله پی وی سی

لوله پی وی سی یا پلی وینیل کلراید بهترین گزینه برای لوله کشی استخرها می باشد.لوله پی وی سی ها ضخامت های مختلفی دارند. بهترین ضخامت برای لوله کشی استخرها،ضخامت ۴۰ الی ۸۰ می باشد.ضخامت های نازکتر از ۴۰ پیشنهاد نمی شود.

لوله پی وی سی فلکس

این لوله ها در لوله کشی استخر ها مورد استفاده فراوانی می شود.کیفیت این لوله ها از لوله های پی وی سی پایین تر می باشد ،همچنین قیمت پایینی نسبت به پی وی سی ها دارند و اقتصادی تر هستند.

لوله سی پی وی سی

این لوله ها به رنگ خاکستری می باشند.لوله های فوق مقاومت بالایی در برابر حرارت دارند.از این لوله ها معمولا در درگاه های ورودی و خروجی بخار استخر ها استفاده می شود.بخار آب لوله های دیگر را ذوب می کند ولی این لوله ها در برابر ذوب شدن مقاوم هستند.

لوله پلی اتیلن

درحال حاضراز این لوله ها کمتر استفاده می شود.هنگام استفاده از پلی اتیلن ها باید به کم فشار و پر فشار بودن آن ها توجه کرد.در لوله کشی استخر ها از پر فشار آن ها استفاده می شود.

لوله ای بی اس

لوله آکریلونیتریل بوتادین استایرن یا همان ای بی اس به دلیل در دسترس بودن وفراوانی آن،بعضی اوقات در تاسیسات و لوله کشی استخرها مورد استفاده قرار می گیرد.در مجموع استفاده از این لوله ها برای سیستم لوله کشی استخرها زیاد مناسب نیستند.

لوله فلزی

لوله های مسی و گالوانیزه نباید برای استخرها و وان های آب گرم استفاده شوند.در حال حاضر بعضی از استخرها به لوله کشی فلزی مجهز هستند.بهتر است استخرهایی که به لوله فلزی مجهز هستند هر چه سریعتر اقدام به تعویض سیستم خود کنند.

در لوله کشی استخر،از لوله هایی استفاده کنید که کیفیت نصب و آبرسانی را بالا ببرد.یکی دیگر از آیتم های انتخاب لوله،طول عمر و مقاومت آن می باشد.با انتخاب لوله های بادوام و مقاوم ،هزینه تعمیر و نگهداری پایین می آید.هرچند هزینه اولیه لوله های بادوام بالا است ولی در دراز مدت ،مرغون به صرفه می باشد.

عایق کاری استخرها

یکی از اساسی ترین و پرهزینه ترین قسمت های استخر ،عایق کاری آن می باشد ،همچنین عدم عایق کاری مناسب استخرها،میتواند صدمه های جدی به بنای کلی استخر زده و هزینه تعمیر و نگهداری و مصرف انرژی برای گرمایش را بالا ببرد.عایق کاری استخرها به دو منظور انجام می شود که عبارتند از:

 1. عایق کاری رطوبتی
 2. عایق کاری حرارتی
نکته:در عایق کاری رطوبتی به منظور جلوگیری از نشت آب و رطوبت انجام می گیرد. همچنین در عایق کاری حرارتی برای حفظ حرارت و گرمای داخل استخر و حفظ گرمای آب استخر مورد توجه می باشد.
عایق کاری استخر به وسیله عایق فوم پلی استایرن

یکی از روش های خوب برای عایق کاری کف و دیواره های استخرها ،عایق کاری با فوم پلی استایرن اکسترود شده است.در این روش عایق میان سطح اولیه استخر و بتن قرار می گیرد.برای اطلاع بیشتر از این عایق وارد این لینک شوید.

عایق کاری رطوبتی استخرها به روش اصولی شامل مراحل زیر می باشد:
 1. لاشه ریزی
 2. پرکردن فضای لاشه ریزی
 3. پوشش با عایق فوم پلی استایرن
 4. استفاده از پودر آب بندی و چسب بتن
 5. استفاده از مواد پلیمری
 6. استفاده از مواد آب بندی بند کشی کاشی
لاشه ریزی

با استفاده از سنگ هایی مانند ماسه و گراول و حفظ اصول هیدرولیکی و ساختار کف استخر صورت می گیرد.این اولین قدم برای عایق کاری استخر می باشد.

پر کردن فضای لاشه ریزی

با استفاده از مواد پلیمری و ترکیب آن با ملات سیمان منافذ لاشه ها پر می شود.

پوشش با عایق فوم پلی استایرن

در این مرحله روی ملات سیمان را با فوم پلی استایرن اکسترود شده ،پوشش می دهند تا از هدر رفتن گرما و حرارت جلوگیری کنند.این عایق یکی از بهترین عایق های جهت مصارف استخرها بشمار می رود.

استفاده از پودر آب بندی و چسب بتن

این ماده که از مواد شیمیایی و پلیمری تشکیل شده است، چسبندگی بالایی داشته و همچنین بخاطر انعطاف پذیری بالایی که دارد ،با بتن ترکیب می کنند و مقاومت بتن را در برابر فشار بالا برده و از ترک خوردن سطح بتن جلوگیری می کند.

استفاده از مواد پلیمری

این مواد پلیمری که با تکنولوژی نانو ساخته شده اند و به صورت رنگ شکل هستند روی سطح بتن پاشیده می شوند و سطح بتن را عایق کاری کرده و باعث عدم نفوذ رطوبت به بتن و سطح زیر بتن می شوند.

استفاده از مواد آب بندی بند کشی کاشی

بعد از اینکه سطح روی استخر ها را کاشی کاری کردند ،برای جلوگیری از نفوذ آب به درزهای میان کاشی ها از ماده ای بنام پودر بندکشی استفاده می کنند. نکته قابل توجه در بندکشی این است که فاصله بین کاشی ها باید به اندازه استاندارد باشد تا ماده بندکشی به درزها نفوذ کرده و درزها را آب بندی کند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن