بلاگ

آبیاری و آبرسانی هوشمند

آبیاری هوشمند زمین های کشاورزی

در سال های اخیر در کشورهای توسعه یافته اروپایی ،آبیاری زمین های کشاورزی به صورت هوشمند در حال شکل گیری و توسعه می باشد.

طریقه عملکرد آبیاری هوشمند

این آبرسانی با همان لوله و اتصالات با متریال های پلی اتیلن صورت می گیرد و بجز آن در انتهای لوله ها گره هایی که مجهز به حسگر (سنسور) الکترونیکی می باشد را در دل خاک زمین های کشاورزی قرار می دهند.حسگرها اطلاعات خاک اعم از میزان رطوبت و میزان خشکی را به وسیله اینترنت به کشاورزان گزارش می دهند.این سیستم به وسیله تلفن همراه و یا لب تاپ و یا کامپیوترهای خانگی راه اندازی می شود.

مزیت سیستم آبیاری هوشمند

یکی از مزیت ها این سیستم این است که با اینترنت تمامی اطلاعات مربوط به زمین کشاورزی و هوای آن به کشاورزان داده می شود.همچنین هزینه پائین این سیستم در آبیاری و آبرسانی کشاورزی یکی دیگر از مزیت های بزرگ آن می باشد.

حمایت اتحادیه اروپا از سیستم آبیاری و آبرسانی هوشمند

سیستم فوق مورد حمایت مالی و همه جانبه ،اتحادیه اروپا می باشد.این پروژه در حال حاضر در کشور های ایتالیا،اسپانیا،استونی،مالت و سوئد و بریتانیا در دست آزمایش است.کشورهای فوق پیشتاز این تکنولوژی هستند.

آینده بازار سیستم آبیاری هوشمند

در صورت موفقیت سیستم فوق ،این سیستم جای خوبی در بین کشاورزان باز می کند و میتواند سهم بزرگی در بازار آبیاری و آبرسانی آینده داشته باشد.همچنین در سال های آینده ،وجود آبیاری و آبرسانی هوشمند ضرورت خود را نشان می دهد.این سیستم در حال توسعه چشم گیری می باشد.

ایران جزء کشور های گرم و خشک است که با کمبود منابع آب شیرین مواجه است ،با این حال ۸۰ الی ۹۰ درصد حجم آب در بخش کشاورزی مصرف می گردد که با سیستم هوشمند آبیاری می توان درصد زیادی از آن را احیاء کرد و از هدر رفت بیش از ۵۰ در صد آن جلوگیری نمود.
آبیاری هوشمند به دو روش کنترل می گردد
 1. کنترل کننده هایی بر پایه آب و هوا (ET)
 2. کنترل کننده ها بر اساس سنسور های رطوبت خاک

استفاده مناسب از هر کدام بسته به منطقه جغرافیایی داشته است

کنترل کننده ها بر پایه آب و هوا

این کنترل کننده ها ،اطلاعات آب و هوایی منطقه را به وسیله اینترنت گرفته و زمانبندی آبیاری را بر اساس آن ها تنظیم می کند.کنترلر مورد استفاده در این سیستم از چهار فاکتور آب و هوایی استفاده می کند تا بهترین آبیاری را داشته باشد.

 1. دما
 2. باد
 3. رطوبت
 4. تابش خورشید

چهار فاکتور بالا ،میزان آبیاری را تعیین می کنند.

کنترل کننده های رطوبت خاک

این سیستم توسط دستگاه هایی که در عمق خاک و در زیر ریشه درختان تعبیه می شود ،رطوبت خاک را به وسیله سنسورها اندازه گرفته و اطلاعات مربوطه را به کنترلر ها می فرستد.

سیستم حسگر رطوبت خاک ،دو نوع می باشد
 1. آبیاری بر حسب نیاز:در این سیستم فقط روزهای هفته برای آبیاری و زمان شروع آبیاری تنظیم شده است.در این سیستم ،هرزمان که خاک نیاز به آب داشته باشد ،سیستم شروع به آبیاری می کند.
 2. آبیاری بر اساس چرخه توقف: در این سیستم ،برنامه آبیاری بر اساس زمان شروع و مدت آبیاری تنظیم می گردد. در این سیستم اگر رطوبت کافی در خاک وجود داشته باشد،برنامه آبیاری بعدی متوقف می شود.
اجزای کلی سیستم آبیاری هوشمند
 1. سیستم کنترل مرکزی
 2. دستگاه کنترل کننده
 3. حسگرها (سنسور)
 4. ایستگاه هواشناسی

سیستم کنترل مرکزی

این سیستم که قلب سیستم آبیاری هوشمند، می باشد، به وسیله آن تمامی پارامترهای لازم برای گیاه ،کنترل و مدیریت می شود.در این سیستم تمامی اطلاعات و دستورها و برنامه ریزی ها ،ذخیره شده و در زمان معین اجراء می گردد.

دستگاه کنترل کننده

این دستگاه هوشمند می باشد و اطلاعات را از اجزای مختلف گرفته و آن ها را پردازش می کند و سپس بر اساس آنالیز اطلاعات زمین را آبیاری می کند.

حسگر ها (سنسور)

این حسگرها اطلاعات را از محیط گرفته و به صورت دیجیتال به دستگاه کنترل ارسال می کند.حسگرها انواع مختلفی دارند که مهمترین آن ها عبارتند از:

 • حسگرهای رطوبت خاک
 • حسگرهای انجماد
 • حسگرهای رطوبت هوا
 • حسگرهای باران
 • حسگرهای حرارتی
 • حسگرهای تبخیر و تعرق
ایستگاه هواشناسی

این سیستم به صورت اتوماتیک اطلاعات هواشناسی را به سیستم کنترل مرکزی ارسال می کند.

شرکت گاردن مارکت

این شرکت داخلی که طراح و مجری سیستم های هوشمند آبیاری در داخل کشور عزیزمان می باشد یکی از شرکت های خوب در این زمینه می باشد که به کشاورزان و باغدارهای محترم پیشنهاد می گردد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن